Projeler

Madde Bağımlılığı ve Bonzai Konusunda Mücadele Projemiz.

Madde Bağımlılığı ve Bonzai Konusunda Mücadele Projemiz.

Uyuşturucu maddeler arasında yer alan, 2010 yılında ülkeye girişi ile kullanımı her geçen gün artan ve kısa sürede kişiyi ölüme sürükleyen bonzai maddesi, son dönemlerin en tehlikeli maddesi olarak bilinmektedir.

Bonzai, Sentetik Cannabinoid ismi altındaki birçok maddeden oluşmaktadır.  Tamamen kimyasal olan bu uyuşturucu madde bazı bitkilerin yapraklarına karıştırılarak ortaya çıkmaktadır. İçildiği zaman insan üzerinde çok büyük bir etkisi olmaktadır. Bonzai yapılan anket çalışmaları ve saha araştırmalarına göre Eroin vb. maddelere göre daha tehlikeli olduğu öğrenilmiştir. Bonzai üzerinde yapılan detaylı araştırmalar, bu uyuşturucunun kişide adeta patlama yaptığına ve beyin fonksiyonlarının tamamen öldüğü yönünde olmuştur.

Bu madde toplumun bütün kesimleri tarafından kullanılır hale gelmiştir. Bozai’nin kullanıcıları sırdan madde kullanıcıları gibi sadece toplumun eğitimsel olarak geri kalmış bölge ve insanlarından ziyade, eğitimli ve çalışan ebeveynlerin çocuklarında da görülmektedir.

Sıradan uyuşturucuların fiziksel ve kimyasal olarak türleri ve madde hali bilinmekte iken Bonzai, üretiliş itibari ile laboratuvar şartlarında çeşitli kimyasalların rastgele karışımlarının bitki yapraklarına emdirilmesiyle oluşturulmaktadır. Bu durum madde kullanıcılarının tedavi sürecinde kullanılan maddenin kimyasal hali bilinmediği için tedavi sürecinde hangi ilaçların alınacağı da tespit edilememektedir. Böylece bu maddeyi kullanan ve bağımlısı olan kişiler kısa sürede hayata veda etmektedir.

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu ve Marmara Gençlik Kulüpleri Federasyonu olarak, dönemin büyük problemlerinden olan bonzai madde kullanımı konusunda İstanbul ve Ankara ilinde, ankete katılım sağlamak isteyen 335 genç ile mülakat şeklinde detaylı bir anket uygulaması gerçekleştirilmiş olup, rapor haline getirilmiştir.